REKLAMA
REKLAMA

Zrzut wody z zapory w Myczkowcach. „Tsunami na Sanie” (VIDEO, ZDJĘCIA)

MYCZKOWCE / PODKARPACIE. Na piątek 5 czerwca planowano przeprowadzenie zrzutu wody z zapory w Myczkowcach. Działania takie podejmuje się od lat, dwa razy do roku, w celu przeciwdziałania zakorzenieniu się zbędnej roślinności zarówno w korycie rzeki San, jak i na zalewanych terenach. Również od dłuższego czasu trwa dyskusja o słuszności przeprowadzania zrzutów. Działania zmierzające do zatrzymania akcji podjęła WWF Polska.

Zrzut wody z zapory w Myczkowcach do Starego Sanu planowano wstępnie na 5 czerwca.

Obowiązek wykonania zrzutu wody jałowej z zapory w Myczkowcach realizowany jest w oparciu o pozwolenie wodnoprawne, wydane 29 marca 2013 r. przez Marszałka Województwa Podkarpackiego. Zgodnie z pozwoleniem, na Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce nałożony jest nakaz wykonywania takich zrzutów dwa razy w roku, w okresie jesiennym i wiosennym, w uzgodnieniu z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Rzeszowie – informuje Michał Kucaj, Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej, PGE Energia Odnawialna S.A.

Zrzuty takie realizowane były począwszy od roku 2014 i mają na celu przeciwdziałanie zakorzenieniu się zbędnej roślinności zarówno w korycie rzeki San, jak i na zalewanych terenach – dodaje Michał Kucaj.

W PGE zapewniają ponadto, że plany funkcjonowania wnioski ZEW Solina-Myczkowce uwzględniają wnioski płynące ze strony społecznej, jakimi są organizacje ekologiczne.

Zrzut wody z zapory w Myczkowcach (2015). Screen z filmu (2) ZAJAC – Off Road & Motorsport

WWF Polska: Tsunami na Sanie. Elektrownia zabije tegoroczny narybek

Wielka fala na Sanie w najbliższy piątek zmyje narybek lipienia wykluty w rzece po kwietniowym tarle. Fala będzie efektem gigantycznego zrzutu wody do Starego Sanu z zapory w Myczkowcach. Młode lipienie, pstrągi i głowacice nie będą mieć żadnych szans. Domagamy się odstąpienia od zrzutu wody – czytamy w artykule poświęconym piątkowemu zrzutowi wody w Myczkowcach na stronie WWF Polska.

San przy zaporze w Myczkowcach (2015)

WWF Polska wysłała do zarządu PGE Energia Odnawialna S.A, właściciela Zespołu Elektrowni Wodnej Solina-Myczkowce, pismo z wnioskiem o zaniechanie zrzutu. Kopia pisma trafiła też do Prezesa PGW Wody Polskie, Przemysława Dacy. Wcześniej podobny wniosek wysłał Polski Związek Wędkarski w Krośnie. Dokument ten do wiadomości otrzymali także RDOŚ w Rzeszowie i PGW Wody Polskie w Rzeszowie.

Okoliczne miejscowości skupione wokół zapory i samej rzeki San, żyją także z turystyki wędkarskiej – zwłaszcza w sezonie jesiennym i wiosennym, który dla reszty turystyki jest tak zwanym sezonem „martwym”. Mimo, że istniejąca na Sanie zapora Solina-Myczkowce zniszczyła fragment zakola Sanu, rybom udaje się tam odbywać tarło (m.in. lipienie i głowacice). To jednak niewielki procent zasobności rzeki sprzed budowy tamy – argumentują przedstawiciele WWF Polska.

Tarło świnki / archiwum Esanok.pl

PGE Energia Odnawialna nie podejmuje żadnych działań, które wpływałyby negatywnie na środowisko naturalne – deklaruje Michał Kucaj z PGE Energia Odnawialna S.A.

Ostatecznie zrzut wody planowany na 5 czerwca został przełożony na termin późniejszy, który ma zostać uzgodniony z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej.

Nasze kamery były obecne podczas zrzutu wody z zapory w Solnie w 2015 roku.

Eksplozja wody w Solinie. Zobacz wyjątkowe zdjęcia z lotu ptaka

autor: Witold Święch

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

ZRZUT WODY W MYCZKOWCACH – 2015

Zapora Wodna Tama Dam Myczkowce – Solina

źródło: Youtube.com / ZAJAC – Off Road & Motorsport

Tarło świnki na Osławie atrakcją turystyczną. Nasze video z 2016 roku

05-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)