REKLAMA
REKLAMA

Ostatnie szkolenie podstawowe podkarpackich terytorialsów (ZDJĘCIA)

W miniony weekend, tuż przed dniem Świętego Mikołaja, w godzinach porannych ochotnicy do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli szkolenie podstawowe i wyrównawcze. Kandydaci, którzy stawili się w koszarach odbędą szkolenie podstawowe, które po raz pierwszy  w tym roku odbędzie się w systemie weekendowym. Podsumowaniem będzie uroczysta przysięgą wojskowa, która odbędzie się w lutym.

33 ochotników, w tym 6 kobiet, 5 grudnia rozpoczęło szkolenie podstawowe w koszarach 31. Batalionu Lekkiej Piechoty w Rzeszowie. Z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych, po dokonaniu przez komisję formalności ewidencyjnych, już w sobotę ochotnicy odbyli test sprawności fizycznej, który składa się z marszobiegu na dystansie 3 km, skłonów tułowia w przód (brzuszki) oraz pompek.

Po raz pierwszy w tym roku ochotnicy szkolenie podstawowe oraz wyrównawcze przejdą w systemie weekendowym. Dowództwo 3. Podkarpackiej Brygady OT wyszło naprzeciw potrzebom kandydatów, którzy chcą zostać terytorialsami, a z różnych względów nie mogli sobie pozwolić na uczestnictwo w tradycyjnej „16-tce”, która trwa ponad 2 tygodnie. W miniony weekend Brygada zorganizowała nabór dla kandydatów z możliwością odbycia szkolenia podstawowego w trybie weekendowym (8 spotkań w następujące po sobie soboty i niedziele).

Jak podczas każdego szkolenia największy nacisk położony zostanie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy. Prowadzone podczas szkolenia podstawowego zajęcia z taktyki łączą wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań na współczesnym polu walki. Priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka prowadzenia ognia do celów. W ostatni weekend kandydaci do Terytorialnej Służby Wojskowej odbędą egzamin końcowy po wyznaczonej pętli taktycznej. Każdy terytorials wykona podczas tego sprawdzianu wiele zadań taktycznych i ogniowych po wyznaczonej trasie.

Zwieńczeniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która tym razem odbędzie się 14 lutego. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do etatowych batalionów lekkiej piechoty w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu.

***

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy, służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego z potrzebami służby. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT są również wsparciem dla wojsk operacyjnych.

Paulina Lęcznar
foto: DWOT

08-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)