REKLAMA
REKLAMA

80. rocznica powstania Armii Krajowej. Tożsamość żołnierzy WOT

80 lat temu, 14 lutego 1942 roku, rozkazem Naczelnego Wodza, gen. Władysława Sikorskiego, przekształcono Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Była podziemnym Wojskiem Polskim, częścią Sił Zbrojnych RP podległych konstytucyjnym władzom państwowym działającym na obczyźnie. Zadaniem Armii Krajowej było tworzenie struktur wojskowo-organizacyjnych na czas okupacji dla mobilizacji społeczeństwa do walki bieżącej, ochrona Polskiego Państwa Podziemnego oraz odtworzenie armii na czas otwartej walki o niepodległość.

Najmłodsza formacja Polskich Sił Zbrojnych, jako piąty rodzaj sił zbrojnych, Wojska Obrony Terytorialnej są integralną częścią polskiej armii, dziedziczą tradycję, wysiłek, dzielność i dorobek Armii Krajowej.

Armia Krajowa budowana była z oddziałów zorganizowanych według kryterium terytorialnego (okręg-województwo, obwód-powiat, placówka-gmina), dziś WOT działa w oparciu z bardzo zbliżoną strukturę organizacyjną.

Podobnie jak w Armii Krajowej, WOT wykorzystuje w ramach formacji potencjał ochotników, którzy wnoszą swoją wiedzę i umiejętności. Ludzi z różnym wieku, wykształceniem, zainteresowaniami, doświadczeniem, o nieszablonowym myśleniu, którzy stanowią nową jakość w wielu obszarach.

Armia Krajowa to źródło tradycji i fundamentu, na którym budujemy nasz etos. W żołnierzach AK widzimy wspaniałych polskich bohaterów, wojowników walki o niepodległość. Bezgranicznie się z nimi identyfikujemy i mamy wobec nich ogromny dług wdzięczności oraz pamięci. Najlepszym jej wyrazem będzie czynna kontynuacja ich misji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom polskich żołnierzy, a także codzienna pamięć o Kombatantach AK. Żołnierze WOT mają ich pod swoją opieką, organizowane są paczki z okazji świąt, wspieramy ich w czasie pandemii. Terytorialsi są w regularnym kontakcie telefonicznym z seniorami  i reagują na ich bieżące potrzeby m. in. pomoc w zakupach, rejestracji do lekarza, szczepieniu przeciwko COVID-19 czy transporcie na uroczystości patriotyczne.

Źródło naszych tradycji upatrywane jest przez aspekt zestawienia historycznego Armii Krajowej oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Patroni – to nasi Bohaterowie, których cechy osobowości i męstwo są dla nas wyznacznikiem do naśladowania. Odznaka rozpoznawcza WOT w swojej centralnej części ma, otoczony wieńcem dębowym i laurowym, znak „Polski Walczącej”. Orzeł WOT nawiązuje do wizerunku żołnierskiego „Orła Białego” z okresu II Rzeczypospolitej z tym, że w centrum tarczy amazonek znajduje się wypukły emblemat Polskiego Państwa Podziemnego. Sztandary w swojej symbolice nawiązują do tradycji AK  i walki o niepodległość. Szkoła podoficerska SONDA oraz kursy oficerskie AGRYKOLA w swojej nazwie także nawiązują do kursów konspiracyjnych Armii Krajowej. Nazwa SONDA to akronim nazwy Szkoły Niższych Dowódców, a nazwa AGRYKOLA do szkoły podchorążych rezerwy założonej w 1941 roku przez KEDYW Komendy Głównej AK.

materiały nadesłane

10-02-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)