REKLAMA
REKLAMA

Gmina Sanok atakowana z każdej strony, od zewnątrz i od wewnątrz. Jest plan rozbioru

GMINA SANOK / PODKARPACIE. 29 grudnia ub.r. sanoccy radni podjęli uchwałę o rozpoczęciu procedury poszerzenia miasta Sanoka, a już 30 grudnia do gminy Sanok trafił pierwszy wniosek grupy inicjatywnej dotyczący utworzenia nowej gminy w Mrzygłodzie, następnego dnia wniosek o utworzeniu gminy w Strachocinie.

Dorota Mękarska

Pierwszy wniosek został złożony przez grupę 20 osób (do jego złożenia wystarczy 15 osób). Autorzy wniosku chcą wyodrębnić z gminy wiejskiej Sanok nową jednostkę administracyjną z siedzibą w Mrzygłodzie. W jej skład weszłyby sołectwa: Mrzygłód, Hłomcza, Łodzina, Dobra, Tyrawa Solna i Dębna. Są to tereny typowo rolnicze, biedne i bez żadnego przemysłu. Wniosek został złożony przez pełnomocnika grupy inicjatywnej Stanisława Żyglewicza.

Drugi wniosek, który wpłynął 31 grudnia ub.r. złożył jako pełnomocnik Janusz Cecuła, wicestarosta powiatu sanockiego
Wniosek podpisała grupa inicjatywna złożona z 18 osób. Dąży ona do utworzenia gminy Strachocina, w skład której weszłyby następujące miejscowości: Strachocina, Pakoszówka i Lalin. Być może, gdyby doszło do jej utworzenia, byłaby to jedna z najbogatszych gmin w Polsce ze względu na funkcjonowanie magazynu gazu w Strachocinie i gazociągu transgranicznego.

Co na to władze gminy Sanok?

Paweł Wdowiak

– Jesteśmy mocno zaskoczeni – nie kryje Paweł Wdowiak, zastępca wójta w gminie Sanok.
– Z rozwoju sytuacji można domniemywać, że to skomasowany atak na terytorium gminy Sanok. Skoro nie dało się uszczuplić terenu gminy w inny sposób, to uruchomiono trójstronny atak, z tego jeden z zewnątrz, a dwa od wewnątrz.

Władze gminy muszą teraz zastosować procedurę zapisaną w ustawie o referendach lokalnych. Takie referendum odbędzie się na terenie całej jednostki administracyjnej, a nie tylko w miejscowościach, które chcą odłączyć się od gminy Sanok.

Grafika poglądowa


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Deja vu. Poszerzenie miasta po raz trzeci

 

SANOK. Prokuratorskie śledztwo w sprawie porozumienia mostowego. Minister mówi o „osobistych zażyłościach” (VIDEO, ZDJĘCIA)

Morawiecki o nowym moście w Sanoku. Premier zignorował pikietujących mieszkańców (VIDEO, FOTO)

05-01-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)